Publikácie
 

Technické údaje o produkte | 2010-07
Products for railway applications

 
 

Brožúra | 2015-07
Expertise in Bearing Technology and Service for Rail Vehicles

 
 
KONTAKT
Spektrum produktov

Trakčné motory a prevodovky

Fahrmotoren-Gehäuseeinheit
 

Koncepty pohonu na mieru

Požiadavky na vyššiu a rýchlejšiu disponibilitu moderných konceptov pohonu stúpajú. Schaeffler ponúka integrované ložiskové riešenia pre všetkých výrobcov elektrických konceptov pohonu. Inovatívne produkty, ktoré boli vyvinuté podľa špecifických potrieb zákazníkov ponúkajú hospodárne riešenia.

 
 
 
 
 
Close
 
 
Izolované ložiská
 

Na ložiskách elektromotorov môžu pri nepriaznivých podmienkach vzniknúť poškodenia od prechodu elektrického prúdu. Aby sa tomu zabránilo, ponúka Schaeffler inovatívne riešenia, napríklad keramické povlaky na vonkajších a vnútorných krúžkoch alebo hybridné ložiská s keramickými valivými telesami. Povlakované ložiská sú vhodné podľa hrúbky povlaku pre prechodové napätia 500 V resp. 1 000 V. Ešte lepšiu ochranu ponúkajú hybridné ložiská s keramickými valivými telesami.

 
 
 
 
 
Close
 
 
 
Hybridné ložiská
 

FAG-hybridné ložiská sa ponúkajú ako alternatíva k povlakovaným ložiskám. Krúžky hybridných ložísk sú z ložiskovej ocele. Valivé telesá z keramiky sú absolútne odolné opotrebovaniu a preberajú funkciu izolantu.

Hybridné ložiská ponúkajú dlhšiu životnosť maziva ako štandardné ložiská s mazaním for-life. Okrem toho sú pri malých rozmeroch hybridné ložiská hospodárnejšie ako povlakované ložiská. Hybridné ložiská sa vyrábajú ako guľkové a valčekové.

Výhody oproti povlakovaným ložiskám:

  • Hybridné ložiská majú najväčšiu odolnosť proti prechodu prúdu.
  • Hybridné ložiská umožňujú vyššie otáčky pri nižšom trení a tým vznikajú niššie pracovné teploty.
  • Hybridné ložiská majú lepšie vlastnosti pri núdzovom chode ako štandardné ložiská.

V porovnaní so štandardnými ložiskami majú hybridné ložiská:

  • rovnakú dynamickú únosnosť Cr
  • o 30% nižšiu statickú únosnosť C0r
  • o 20% vyššie medzné otáčky nG
 
Tlapové ložiská
 

FAG tlapové ložiská podopierajú v elektrických lokomotívach pre nákladné vlaky trakčný motor, priečne usporiadaný k smeru jazdy, uložený na dvoch miesach - tzv. tlapách - priamo na náprave dvojkolesia. Ložiská umožňujú jazdný výkon viac ako dva milióny kilometrov.

Kuželíkové ložiská, súdkové ložiská a valčekové ložiská zo Schaeffler zabezpečujú dlhú trvanlivosť tlapových ložísk. Vysoké zaťaženia vibráciami a rázmi prenášajú napríklad špeciálne kuželíkové ložiská so zosilnenou plechovou klietkou. Ďalšie vyhotovenia napr. s prírubou na vonkajšom krúžku alebo s izoláciou sú dostupné na dopyt.

 
Ložiská pre prevodovky s masívnou mosadznou klietkou
 

Valivé ložiská v železničných prevodovkách musia odolávať extrémnym zaťaženiam a poveternostným vplyvom. Hlavné požiadavky na ložiská v týchto aplikáciách sú vysoké otáčky, vysoké zaťaženia, vysoké teploty a silné vibrácie a rázy.

V týchto aplikáciách sú mimoriadne zaťažené ložiskové klietky. V prevodovkách najčastejšie používané typy ložísk sú valčekové ložiská a guľkové ložiská so štvorbodovým stykom, pre ktoré sú vhodné masívne mosadzné jednodielne klietky, prednostne vedené na vonkajšom krúžku.

 

Schaeffler používa Cookies pre zabezpečenie optimálneho využívania. Ďalším používaním tejto internetovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním Cookies. Ďalšie informácie

Súhlasím