Hľadaný výraz

Schaeffler na Kysuciach otvára nové vývojové centrum: Think tank pre mobilitu budúcnosti

Pressrelease Stage Image
Schaeffler na Kysuciach otvára nové vývojové centrum. Nové vývojové centrum a modernizácia skúšobne spoločne predstavujú pre spoločnosť Schaeffler investíciu vo výške asi 20 miliónov eur. Foto: Schaeffler (Juraj Sedlák)

29.06.2023 | Kysuce

 • Schaeffler posilňuje svoju schopnosť prinášať inovácie pre budúcnosť mobility s celosvetovou sieťou 20 centier výskumu a vývoja
 • Investícia 20 miliónov eur do najmodernejšieho vývojového centra aj nových testovacích a laboratórnych kapacít
 • Počet zamestnancov, ktorí budú na Kysuciach pracovať na vývoji budúcnosti mobility, do roku 2025 dosiahne 500

Schaeffler rozširuje svoje globálne aktivity v oblasti vývoja pokročilých riešení v oblasti mobility. Súčasťou tohto procesu je aj otvorenie nového najmodernejšieho vývojového centra v slovenskej pobočke spoločnosti na Kysuciach. Centrum vyvíja produkty a komponenty pre elektromobilitu, ako aj podvozkové systémy napríklad pre automatizovanú jazdu. Spoločnosť, ktorá je svetovým dodávateľom v oblasti automotive a iných priemyselných odvetviach, okrem toho na Kysuciach rozširuje aj svoju existujúcu skúšobňu o nové laboratórium, testovacie vybavenie a testovacie stanice. Nové vývojové centrum a modernizácia skúšobne spoločne predstavujú pre spoločnosť Schaeffler investíciu vo výške asi 20 miliónov eur. „Schopnosť inovovať nebola pre našu spoločnosť nikdy dôležitejšia ako teraz,“ uviedol Matthias Zink, CEO Automotive Technologies v spoločnosti Schaeffler AG. „Spoločnosť Schaeffler ako technologická firma orientovaná na budúcnosť výrazne investuje do výskumu a vývoja – na Kysuciach, ale aj na celom svete.“

V kysuckej pobočke spoločnosti Schaeffler pracuje asi 4 300 ľudí dvadsiatich národností, pričom vyše 350 z nich pracuje vo vývoji. Spoločnosť plánuje do roku 2025 zvýšiť počet vývojárov, ktorí tu budú pracovať na budúcnosti mobility, na 500. Aby sa tento cieľ podarilo naplniť, spoločnosť Schaeffler Kysuce vytvára niekoľko nových pozícií. Zameriava sa pritom najmä na čiastočne a plne elektrické technológie pohonu ako hybridné moduly či elektrické nápravy. „Región Kysúc je pre spoločnosť Schaeffler ideálny. Umožňuje nám využívať univerzity a výskumné inštitúcie svetovej kvality s relevantnou technologickou odbornosťou a zároveň získať prístup k najlepším a najšikovnejším vývojovým špecialistom na Slovensku,“ povedal Milan Jurky, konateľ a riaditeľ spoločnosti Schaeffler na Kysuciach.

Inovácie pre budúcnosť mobility na rozlohe o veľkosti futbalového ihriska
Novopostavené zariadenia majú rozlohu asi 8 000 metrov štvorcových. Z nich 4 000 m2 pripadá na štvorposchodové vývojové centrum a ďalších 4 000 m2 predstavujú priestory na testovanie s technológiami a testovacími stanicami. Výstavba novej budovy vývojového centra sa začala koncom roka 2021. Dnes, po roku a pol, sa do budovy sťahujú prví zamestnanci. Dizajn a vybavenie celej budovy sú prispôsobené novým formám práce. Nájdeme tu ultramoderné kancelárske vybavenie, samostatné zóny pre komunikáciu a spoluprácu, ale aj centrálne spoločenské priestory, kde zamestnanci môžu medzi sebou budovať kontakty a deliť sa o nápady. „Reagujeme na zvýšenú potrebu flexibilnej a digitálnej spolupráce, “ vysvetľuje Milan Jurky. „Pre našich kolegov máme pracoviská, ktoré vyhovujú budúcim trendom.“

Nové centrum poskytne priestor na široký rozsah vývojových činností pre nové produkty a riešenia prispôsobené konkrétnemu zákazníkovi. Tieto aktivity zahŕňajú vývoj systémov a softvéru, ich simulovanie a testovanie, návrh hardvéru a dizajn mechanických produktov. Špecialisti z vývojového centra okrem toho vykonávajú komplexný rozsah činností projektového manažmentu pre medzinárodných zákazníkov z automobilového priemyslu. V susedných výrobných halách spoločnosť Schaeffler Kysuce montuje motorové a prevodové systémy, širokú paletu ložísk, systémy pohonov, komponenty elektrických náprav, hybridných pohonov a pohony podvozkov, ako sú elektromechanické systémy aktívneho riadenia náklonu. Úzka integrácia vývoja a výroby na jednom mieste je veľkým benefitom.

Kysuce: súčasť silnej globálnej vývojovej siete
Nové vývojové centrum na Kysuciach je súčasťou silnej globálnej siete s viac ako 8 000 zamestnancami pracujúcimi v 20 výskumných a vývojových centrách v rôznych krajinách sveta. „Vo viac ako polovici našich vývojových lokalít pracujeme na elektrifikovaných hnacích sústavách, riešeniach mobility a inovatívnych riešeniach podvozkov pre našich zákazníkov z celého sveta,“ povedal Dr. Jochen Schröder, vedúci divízie e-mobility v spoločnosti Schaeffler. Vývojové centrá pre moderné hnacie sústavy a riešenia mobility sa nachádzajú napríklad v mestách Wooster a Troy (USA), Puebla (Mexico), Bühl a Herzogenaurach (Nemecko), Szombathely (Maďarsko), Svitavy (Česká republika), Puné (India), Soul (Južná Kórea), Jokohama (Japonsko), ale aj Tchaj-cchang a Čchang-ša (Čína). „Naša stratégia sa odvíja od našej globálnej vývojovej siete s odlišnými miestnymi špecifikami a zodpovednosťami. Táto celosvetová štruktúra takisto znamená, že máme vždy blízko k zákazníkom a dokážeme rýchlo reagovať na miestne potreby a požiadavky,“ doplnil Schröder.

Výskumné a vývojové centrum Schaeffler Kysuce

Hlavné fakty

 • Investičné náklady: 20 mil. eur
 • Celková rozloha: 8 000 m2
  • o nová, moderná 4-podlažná budova R&D centra s viac ako 4 000 m2 podlahovej plochy
  • o ďalších 4 000 m2 predstavujú priestory na testovanie a miestnosťami a laboratóriami s najmodernejšími technológiami

 • 350 zamestnancov vo výskume a vývoji a do roku 2025 plánované navýšenie počtu zamestnancov R&D centra na 500
 • Kysucké R&D centrum je súčasťou medzinárodnej výskumno-vývojovej siete s 20 R&D centrami Schaeffler po celom svete.

Zameranie R&D centra

 • Vyvíja a testuje komponenty a komplexné systémy pre elektrifikované pohonné jednotky (hybridné a plne elektrické), ako aj technológie inteligentných podvozkov pre zákazníkov automobilového priemyslu.
 • Zameriava sa predovšetkým na technológie a inovatívne riešenia v oblasti výskumu a vývoja elektrifikovanej, efektívnej a automatizovanej mobility.
 • Podčiarkuje ambíciu spoločnosti pokračovať vo významnom raste v oblasti elektromobility a úspešne sa presadiť u svojich zákazníkov na celom svete ako technologický partner pre CO₂ efektívne pohony.

Zamestnanci a kariérne príležitosti

 • Dnes v R&D tímoch na Kysuciach pracujú odborníci z oblasti strojárstva, elektrotechniky, softvérového inžinierstva a virtuálneho projektovania. Prepájajú svet dizajnu a technológií, nových materiálov, funkčných prístupov či aplikácií.
 • Schaeffler ponúka príležitosti pre profesionálov v oblasti vývoja technológie podvozkov, elektromotorov, robotiky a kybernetiky. ·
 • V oblasti simulácií sa vedia uplatniť inžinieri so vzdelaním z aplikovanej mechaniky alebo numerickej matematiky, ako aj aj fyziky alebo termomechaniky.
 • Okrem toho spoločnosť Schaeffler zamestnáva projektových manažérov a manažérov zmien (change manažérov) zodpovedných za konkrétny výrobok alebo proces.

Nová budova R&D centra

 • Navrhnutá podľa koncepcie Schaeffler New Work:
  • o Pracovné prostredie podporuje flexibilnú a efektívnu komunikáciu zamestnancov.
  • o Rozvrhnutie priestorov a integrácia technológií podporujú agilný prístup k riešeniu úloh a vytvárajú dostatočný priestor pre nové nápady.

 • Dôležitá pozornosť sa pri výstavbe venovala udržateľnosti:
  • Fotovoltické panely na streche budovy budú prioritne napájať ventiláciu a vykurovanie centra pomocou tepelných čerpadiel.
  • Súčasťou vnútorného átria je zelená strecha.
  • Na vonkajšom parkovisku budú nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá
  • Boli použité vysokokvalitné a udržateľné materiály.

Testovacie priestory a laboratóriá

 • Priestory na testovanie sú vybavené najmodernejšími technológiami, meracími systémami a stanicami, ktoré spĺňajú tie najprísnejšie bezpečnostné požiadavky.
 • Súčasťou sú:
  • klimatické, šokové a soľné komory
  • dvojmotorové a trojmotorové dynamometre alebo zariadenie shaker, ktoré testuje odolnosť voči vibráciám.

 • V laboratóriu sekvenčného testovania sa uskutočňuje viac ako 100 rôznych mechanických, elektrických a environmentálnych testov.
 • Schaeffler testuje nové produkty a prototypy, ktoré sa dostanú do sériovej výroby o niekoľko rokov.
 • Vďaka novému technologickému vybaveniu a testovacím staniciam môže Schaeffler na Kysuciach zvýšiť počet testov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.
 • Okrem toho je závod schopný ponúknuť zákazníkom testovanie, ktoré je na Kysuciach nové, a dopĺňa tak portfólio testov pre širokú škálu vývojových činností.

Dôležité míľniky

 • 2000 – Schaeffler na Kysuciach začal pracovať na prvých vývojových úlohách (dizajn výrobkov).
 • 2012 – Začal sa vývoj zložitejších výrobkov vďaka nadobudnutým kompetenciám
 • 2019 – Spoločnosť Schaeffler začala na Kysuciach s vývojom komponentov a systémov pre oblasť e-mobility.
 • 2021 – Slávnostné položenie základného kameňa výstavby nového výskumného a vývojového centra.
 • 2022 – Rozšírenie priestorov, nové technologické vybavenie testovacieho centra a laboratória sekvenčného testovania
 • 2023 – Otvorenie nového vývojového centra na Kysuciach

Vydavateľ: Schaeffler Kysuce
Krajina vydania: Slovensko

Príslušné média

Terms of use for Schaeffler press pictures

Schaeffler press pictures may only be used for editorial purposes. Unless otherwise stated, all copyrights and rights of use and exploitation are owned by Schaeffler Technologies AG & Co. KG, Herzogenaurach (Germany) or by one of its affiliated companies. The reproduction and publication of Schaeffler press pictures is only permitted if the source is stated as follows: "Image: Schaeffler". The pictures may be used free of charge in such cases. The use of pictures for advertising or other commercial purposes, in particular their disclosure to third parties for commercial purposes, is hereby prohibited. Pictures may only be edited with the approval of Schaeffler.

We kindly request that a specimen copy be sent to us when Schaeffler press pictures are published in printed media (or a digital copy in the case of publication in electronic media). When using Schaeffler press pictures in films, please notify us and state the title of the film.

Use and utilization of Schaeffler press pictures is subject to the substantive laws of Germany without its conflict of law provisions. The place of competent jurisdiction shall be Nuremberg, Germany.

Postal address:
Schaeffler Technologies AG & Co. KG
Corporate Communication
Industriestraße 1-3
91074 Herzogenaurach
Germany

presse@schaeffler.com


sťahovanie

Tlačové správy

Balík (tlačová správa + média)

Zdielať stránku

Schaeffler applies cookies to secure an optimal use. With the further use of this website you accept the application of cookies. More Information

Akceptovať